BUY TICKETS
Dear visitors! Please note that the model of the frigate "Pallada" (the ship on the second floor of the Main Building) is temporarily under reconstruction. For safety reasons, we ask you and your children not to climb on the ship while it is being renovated.

The award ceremony for the winners of the essay contest was held at the Grodekovo Museum

December 16

December 16, 2022 the awards ceremony for the winners of the regional essay contest, dedicated to the 150th anniversary of V. K. Arseniev, organized by the Khabarovsk Regional Museum named after N. I. Grodekov and the Russian Historical Society, was held. N. I. Grodekov" together with the Russian Historical Society.

The awarding of memorable prizes to the winners and certificates to the contest participants took place in the hall of the exposition "Traditional Culture of Indigenous Peoples of Khabarovsk Krai.

I.V. Kryukov, General Director of the N. I. Grodekov Art Museum, members of the expert commission (A.N. Averina, M.V. Belkina, N.P. Grebenyukova, D.V. Zemlyankin, S.T. Zyl, N.A. Nedosekina), pupils and teachers of general educational institutions in the region, winners and participants of the contest took part in the final ceremony of the contest.

The winners in the first category "V. K. Arseniev: traveler, writer, local historian" were:

1. Ulyana Alekseevna Sivankaeva (MBOU Gymnasium № 8 Khabarovsk) (supervisor - Tatiana Zelenina, teacher of history and social studies) - 1 place.

Anastasia Viktorovna Lunina (Khabarovsk Secondary School #30) (supervisor Natalya Leonidovna Kuryakina, history teacher) - 2nd place;

3. Arina Sergeevna Sidorenko (Khabarovsk Secondary School "Success" named after Marshal of the Soviet Union V.K. Blucher) (supervisor - Svetlana Viktorovna Lon'kina, teacher of Russian language and literature) - 3 place.

The winners in the second nomination "Literary works of V.K. Arseniev" were:

1. Solovyova Polina Eduardovna (MBOU Gymnasium № 8 Khabarovsk) (supervisor - Zelenina Tatiana Nikolaevna, teacher of history and social studies) - 1 place;

2. Sofya Konstantinovna Makoveyeva (I.Y. Kurtukov Secondary School in Bulginsky rural settlement of Okhotsk district, Khabarovsk Krai) (teacher - Tatiana Vladimirovna Beloborodova, teacher of Russian language and literature) - 2nd place;

3. Dovgan Kristina Dmitrievna (Khabarovsk Secondary School "Success" named after Marshal of the Soviet Union V.K. Blucher) (supervisor - Svetlana V. Lonkina, teacher of Russian language and literature) - 3 place.

The winners in the 3rd nomination "Far East Odyssey: Vladimir Arseniev:

Stephaniya Stepanovna Teykhreb (MBOU OSChS ¹ 3 in Bikin, Bikin municipal district, Khabarovsk Krai) (instructor - Lyudmila Ignatkova, history and social studies teacher) - 1st place;

Victoria Valeryevna Olisova (Khabarovsk Secondary School № 23 named after Alexander Bedarev) (instructor - Lyudmila Balashova, teacher of Russian language and literature) - 2nd place.

Additional information:

Dear participants, winners and supervisors, if you were not able to take part in the awards ceremony, you should contact the organizers by phone (8(4212) 47-71-78) and get your prizes by appointment at the Grodekovo Museum at 11 Shevchenko St., Khabarovsk.

BUY TICKETS
Khabarovsk,
Shevchenko st., 11
look at the map
Mon: Day off
Tues-Whs: 10:00-18:00
Sanitation Day:
last Friday of the month
Buy tickets